تصاویر زیباسازی|www.RoozGozar.com|تصاویر زیباسازی

 تصاویر زیباسازی|www.RoozGozar.com|تصاویر زیباسازیدوستان عزیز در این بخش براتون یه توضیح مفصل ومفید درباره ی اینترنت

گذاشتم كه امیدوارم استفاده كنید و جواب تمام سوالاتونو بگیرید تصاویر زیباسازی|www.RoozGozar.com|تصاویر زیباسازی

مطالب موجود در این پست :

آموزش اینترنت در چهاربخش

حذف دستورات اضافی از IE

پاك كردن Urlهای سرچ شده كه در addres bar ظاهر می شوند

تبدیل متن گوگل به فونت tahoma


 تصاویر زیباسازی|www.RoozGozar.com|تصاویر زیباسازیبه ادامه مطلب مراجعه كنید ...

بخش اول :
قسمت اول امروزه یكی از جدابترین قسمتهای كاربری رایانه، استفاده از اینترنت می باشد، كه علاوه برامكانات موجود در زمینه های علمی وتجاری آن، جلوه های ویژه دیگری مانند سرگرمی و ارتباطات، هرسلیقه ای را به خود جلب می نماید.
برای شروع بایستی كه به یکی از سرویس دهندگان اینترنت ISP، مـراجـعـه نـموده ویك سطح دسترسی از آنها خریداری كنید و سپس از طریق برنامه Connect To the Internet به اینترنت متصل شوید.
حال كافی است كه برنامه Internet Explorer كه به IE نیز مشهور است را درمحیط ویندوز خود یافته و آنرا اجرا نمایید.
اجازه دهید كه كمی درمورد این برنامه توضیحاتی ذكر شود. این برنامه و برنامه های مشابه به Browser یـا مـرورگـر وب، مـشـهـورنـد و یـكـی از ویـژگـی هـای آنـهـا قـابلـیـت نـمـایـش دادن فایلهای HTML میباشد. از نمونه های دیگر این گونه برنامه ها می توان به برنامه Netscape,Opera,MSN Explorer ,Navigator و غیره اشاره كرد،ولی شاید یكی از پرطرفدارترین و راحت ترین آنها همان IE باشد. نكته دیگری كه لازم به ذكر است، آن است كه هریك از این مرورگرها دارای نگارشهایی می باشند كه به مرور وارد بازار نرم افزار میشوند، البته همیشه بهتر است كه برای در اختیار گرفتن تمامی امكانات اینترنت ونمایش جلوه های ویژه آن از آخرین نسخه های آن استفاده نمایید. به عنوان مثال آخرین نسخه IE ، تحت ویندوز 98 و 2000 نسخه 5/5 همراه با (SIP) Service Pack آن بوده و آخرین نسخه آن تحت ویندوز XP نیز نگارش 6 آن میباشد.
بد نیست كه دراین قسمت درمورد SP نیز نكاتی را مطرح نماییم.

به طور كلی با اضافه شدن امكانات و قابلیتهای برنامه ها، حجم این برنامه به مرور، افزایش چشم گیری پیدا نموده اند و با توجه به اینكه بسیاری از نسخه های جدید برنامه ها نیز ازطریق اینترنت قابل بارگذاری و دریافت می باشند، پایین بودن سرعت ارتباطی به اینترنت دریافت نسخه های جدید و اصلاح شده را با مشكلات فراوانی مواجه می نماید، لذا شركت های سازنده به جای دراختیار قراردادن نسخه های جدید برنامه ها به طور كامل! برنامه های نسبتاً كوچكتری را كه اصطلاحا به SP یا Patch فایل معروف هستند را در اختیار كاربران قرار می دهند تا كاربران با دریافت و اجرا نمودن آنها، به نسخه ها و یا اصلاحات جدید به راحتـی دسـت پـیدا نـماینـد و امـا IE ! پـس از اجـرا نـمـودن ایـن برنامه یك پنجره مشابه پنجرههای My Document ظاهر شده و در نوار آدرس آن، شما قادر خواهید بود تا آدرس سایت مورد نظر را نوشته و سپس كلید enter را فشار دهید ، پس از مدتی، صفحه اولیه یا اصطلاحاً Home page آن سایت ظاهر شده و شما می توانید از اطلاعات وامكانات آن سایت استفاده نمایید .

برای استفاده بهتر از آدرسهای اینترنتی ، یادگیری سه مفهوم بسیار حائز اهمیت است. 1.پروتكل 2.سیستم نام دامنه Domain Name System(DNS)(URLs)3Uniform Resources Locator 3.پروتكل: به طور كلی هر توافقی كه بین رایانه ها در سراسر جهان برای تبادل اطلاعات صورت میگیرد. پروتكل می نامند.

تصور كنید كه دو نفر كه به زبانهای چینی و هندی تمایل به ارتباط برقراركردن دارند، بخواهند با هم حرف بزنند، دراین صورت به عنوان مثال با هم توافق می كنند كه به زبان انگلیسی صحبت كنند.

در اینترنت هم این چنین است به عنوان مثال برای ارسال فایلهای HTML، پروتكلی وجود دارد به نام.HTTP این پروتكل وظیفه ارسال ودریافت اینگونه فایلها را به عهده دارد . یك مفهوم اساسی كه درمورد این پروتكل وجود دارد آن است كه فایلهای HTML دارای مراجع و لینكهایی به دیگر فایلها مانند تصویر، صدا وغیره می باشد . دقت كنید كه در هنگام استفاده از اینترنت ، شما با پروتكل های دیگری مانند:ftp,telnet newsgrop, gopher نیز مواجه خواهید شد، كه البته هریك از این پروتكل ها را در شماره های بعد در جای خود بحث خواهیم نمود. 4.سیستم نام دامنه: در زمانهایی نه چندان دور، كاربران برای اتصال به سرویس دهنده های وب، از یك عدد چهار قسمتی به نام IP استفاده می كردند، كه هر قسمت آن می توانست اعدادی بین صفر تا 255 راشامل شود، ولی این شماره ها برای كاربران مشكلات زیادی را چه از نظر به خاطر سپردن و چه از نظر دفت در ورود آنها به وجود می آورد، به همین دلیل كمیته ای، پروتكلی را به نام سیستم نام دامنه معرفی نمود كه توسط آن آدرسهایIP به اسامی با معنی و قابل تشخیصی تبدیل می شوند.

به عنوان مثال آدرس IP فوق دقیقاً معادل آدرس اینترنتی http://www.ciwecrtified.com می باشد دقت كنید كه این اسامی دامنه، كاملاًمنحصر به فرد می باشند نكته دیگری كه لازم به ذكر است، آن است كه برخلاف طریقه خواندن این آدرس ها، این گونه آدرسها به صورت عكس عمل می كنند! بدین معنی كه كمه com كه نوع سایت را معرفی می كند به عنوان بالاترین سطح (TLDs) معرفی شده وسپس نام ثبت شده مورد علاقه شركت یا فرد(ciwcertified) به عنوان سطح میانی مطرح شده و سپس نام رایانه سرویس دهنده وب (web) و یا نام سایت وب میزبان(Host) به عنوان پایین ترین سطح عنوان می شود. در بالاترین سطح این دامنه، تا چندی پیش تنها تعداد محدودی نام وجود داشت كه می توان به اسامی Com,Net,Org,Gov,Edu و غیره اشاره نمود، ولی به دلیل ثبت شدن تقریبا تمامی اسامی با معنی و حتی بی معنی! در این مجموعه، متولیان اینترنت دست به ایجاد اسامی دیگری مانند، Web,TV Wap, Tel,Shop و غیره زده اند. 5. 3URLs به طور كلی اگر آدرس وب شما علاوه بر سیستم نام دامنه، نوع پروتكل و دیگر جزئیات مربوط به آن سایت را نیز شامل باشد، اصطلاحا به آدرس URL سایت معروف خواهد بود. به عنوان مثال آدرس URL سایت یاهو، به صورت http://www.yahoo.com مطرح می شود و یا اگر شما درسایت خاصی، تمایل به دیدن صفحه خاصی از آن راداشته باشید، می توانید مستقیماً از آدرس URL نیز استفاده نمایید، به عنوان مثال می توان از آدرس زیر برای رفتن به سایت مورد نظر وصفحه خاص آن استفاده نمود: http://www.sec.gov/asec/wwwsec.htm با توجه به وجود انواع پروتكل های موجود در اینترنت، لازم است یادآور شویم كه به طور پیش فرض برنامه IE پروتكل HTTP را در نظر می گیرد، مگر آنكه شما رسماً از پروتكل دیگری استفاده نمایید. منظور این است كه اگر در برنامه IE در قسمت آدرس آن عبارت http://www.Yahoo.com را وارد نموده و سپس كلید Enter را فشار دهید، به طور اتوماتیك عبارت http://www.Yahoo.com را در قسمت آدرس ملاحظه خواهید نمود.


نكته دیگری كه شاید عنوان آن خالی از لطف نباشد، آن است كه با توجه به اینكه در اكثر آدرس های اینترنت در بالاترین سطح آنها عبارت com و در صورتی كه در نوار آدرس برنامه IE، شما تنها كلمه yahoo را تایپ نموده و سپس از دكمه های تركیبی http://www.Yahoo.com در صفحه نمایش ظاهر شده و شما را به سایت مربوطه رهنمون خواهد كرد. به هرحال پس از ورود به سایت موردنظر، شما با اطلاعات مربوط به آن سایت، مواجه خواهید شد. دراین صفحه شما با عبارات و یا تصاویری مواجه می شوید كه هرگاه اشاره گر موش را بر روی آن می برید، اشاره گر موش از حالت فلش به صورت دست درآمده و شما قادر خواهید بود،ت با كلیك كردن بر روی آن به صفحه دیگری كه ممكن است حتی سایت دیگری باشد، مراجعه نمایید. دقت كنید كه اصطلاحاً به این گونه متن ها و یا تصاویر، اتصال اینترنتی یا ابرمتن(Hyperlink) اطلاق می شود. گاهی ممكن است كه با كلیك كردن بر روی یك اتصال، صفحه فعلی محو شده و اطلاعات مقصد ظاهر شود و یا اینكه درعین وجود صفحه فعلی، پنجره دیگری ظاهر شده و اطلاعات مقصد را درآن صفحه ملاحظه نمایید.

بخش دوم :
حال كه با مفاهیم اولیه اینترنت آشنا شده اید، لازم است كه به معرفی محیط IE بپردازیم همان گونه كه درشماره قبل اشاره شد، هرگاه وارد یك سایت اینترنتی می شوید، با پیوندهای زیادی كه شما را به قسمت های مختلفی از همان سایت و یا حتی سایتهای دیگر رهنمون می سازد، مواجه می شوید.
هرگاه بر روی این پیوندها كلیك نمایید، یا صفحه موجود محو و صفحه مقصد ظاهر شده و یا محتوای صفحه مقصد درپنجره جدیدی ظاهر خواهد شد، ولی نكته ای كه لازم است بیاموزید، نحوه كار با این گونه پیوندها می باشد. در اكثر موارد پس از كلیك كردن بر روی یك پیوند، صفحه قبلی محو می شود و صفحه دیگر جایگزین آن می شود، ممكن است كه این رفتار چندان خوشایند كاربر نباشد! به عنوان نمونه سایتی را در نظر بگیرید كه در آن پیوندهای زیادی به سایتهای مختلف به صورت طبقه بندی شده لحاظ شده باشد و شما تمایل به گشت وگذار به داخل تمامی آنها داشته باشید ولی كلیك كردن بر روی هریك از آنها باعث محو شدن صفحه اولیه خواهد شد.
برای حل این مشكل درحالی كه درصفحه مورد نظر قرارگرفته اید، سه راه حل در پیش رو دارید:
1.برنامه IE را مجددا اجرا نموده، وارد صفحه مورد نظر شده و از آن بر روی هریك از پیوندها كلیك نمایید.
2.منـوی فـایل را انتـخـاب كرده، بر روی زیر منوی New، كلیك كرده و گزینه Window را انتخاب كنید( البته می توانید از دكمه تركیبی CTRL+N نیز برای این منظور استفاده نمایید).
3.اشاره گر موش را بر روی پیوند مورد نظر برده، دكمه سمت راست را كلیك كرده تا منوی بعدی ظاهر شود، سپس گزینه Open In New Window را انتخاب كنید بدین ترتیب شما قادر خواهید بود كه بدون اینكه صفحه مورد نظر خود را از دست بدهید در پیوند آن صفحه به گشت وگذار بپردازید، كه البته در بین این سه روش، طبعا روش سوم مناسبتر می باشد، ولی روش های اول و دوم نیز برحسب نیاز كاربر های خاص خود را دارند.
حال تصمیم دارید كه شما را با نوار ابراز این برنامه آشنا نماییم، ولی ممكن است كه به هر دلیلی برنامه IE شما فاقد چنین نواری باشد، لذا درصورتی كه برنامه IE شما فاقد آن می باشد، می توانید ابتدای منوی View را انتخاب كرده و سپس وارد زیر منوی Toolbars شده ودر صورتی كه در كنار گزینه Standard Buttons نماد «تایید» قرار ندارد، یك بار بر روی آن كلیك كرده تا توار ابراز ظاهر شود.
حال كه تا اینجا آمده اید، بهتر است كه در زیر منوی Toolbars، گزینه Address Bar را نیز انتخاب نموده ، تا در كنار آن نیز نماد «تایید» ظاهر شود و بقیه نمادهای تایید مربوط به بقیه گزینه ها را با انتخاب مجدد آنها، تا اطلاع بعدی حذف نمایید.
در داخل نوار ابزار سمت چپ به ترتیب با دو دكمه به نامهای قبلی و بعدی، مواجه می شوید. اولین باری كه برنامه IE را باز می كنید، این دو دكمه غیر فعال می باشند.
به محض اینكه بر روی یكی از اتصالات صفحه موجود كلیك كرده و یا آدرس دیگری را در نوار آدرس وارد كرده و سپسك كلید Enter را فشار دهید، تا صفحه دیگری در همان پنجره ظاهر شود، دكمه Back از حالت غیر فعال به حالت فعال تغیر حالت می دهد، ولی دقت كنید كه كماكان دكمه Forward به صورت غیر فعال می باشد.
حال می توانید، با كلیك كردن بر روی دكمه Back، به صفحه قبلی بازگردید پس از اولین انتخاب دكمهBack، دكمه Forward نیز از حالت غیرفعال به حال فعال تغییر حالت داده و می توانید از آن استفاده نمایید معانی این دو دكمه دقیقاً مانند دو دكمه Back و Forward در برنامه My Computer می باشد.
1. دكمه Back به برنامه IE می فهماند كه بایستی كاربر را به آخرین صفحه
2. ای كه قبلا از آن آمده است،
3. رهنمون سازد.
4. دكمه Forward به برنامه IE می فهماند كه بایستی كاربر را به آخرین صفحه ای كه قبلاً
5. از آن Back كرده است،
6. رهنمون سازد. دكمه دیگری كه در نوار ابزار وجود دارد، دكمه Stop می باشد. تصور كنید كه درحالی كه وارد صفحه ای شده اید، به پیوند، متن یا تصویر مورد نظر خود رسیده اید ودیگر تمایلی به دریافت بقیه اطلاعات صفحه ندارید، دراین صورت با انتخاب این دكمه، عمل دریافت یا به اصطلاح بارگذاری اطلاعات خاتمه می یابد.
دكمه دیگری كه در نوار ابزار وجود دارد، دكمه Refresh می باشد سه كاربر اصلی این دكمه را می توان به شرح ذیل عنوان نمود:
1. نمونه عنوان شده درقسمت Stop را در نظر بگیرید،
2. فرض كنید كه پس از توقف كردن دریافت تمامی اطلاعات صفحه،
3. تمایل به مشاهده بقیه اطلاعات دارید،
4. دراین صورت می توانید بر روی این دكمه كلیك كرده تا عمل دریافت اطلاعات از ابتدا آغاز شود. البته برای این منظور می توانید از منوی View نیز گزینه Refresh را انتخاب كرده و یا از كلید میانبر نیز استفاده نمایید.
5. تصور كنید كه وارد صفحه ای شده اید كه به خاطر ساختار آن،
6. هر 15 دقیقه اطلاعات مربوط به آن تغییر می یابد،
7. مانند سایتهای مربوط به اطلاعات بورس،
8. دراین صورت شما قادر خواهید بود كه با انتخاب این دكمه،
9. اطلاعات آن صفحه را مجدداً از سایت مربوطه دریافت نمایید.
10. فرض كنید كه وارد سایتی شده اید كه در آن تعداد نسبتا زیادی تصویر یا Applet ( در شماره11. های بعدی در این مورد توضیحاتی ارائه خواهد شد) وجود دارد وبه علت كند بودن پهنای باند اینترنت و یا سرعت دسترسی رایانه شما به اینترنت،12. شما قادر به دریافت تمامی این اشیاء در بار اول نمی باشید، برای این منظور پس از Refresh كردن صفحه،17. قادر خواهید بود كه بقیه اشیاء دریافت نشده را نیز دریافت نمایید. می 18. توانید انتخاب دكمه Refresh را تا حصول تمامی اشیاء تكرار نمایید. دكمه دیگری كه در نوار ابزار وجود دارد، دكمه Home می باشد. با انتخاب این دكمه به صفحه اولیه ای كه خود قبلاً تعیین نموده اید، خواهید رسید. برای تغییر آن می توانید ، منوی Tools را انتخاب نموده و سپس گزینه Internet Options را انتخاب نمایید در این صورت یك پنجره ظاهر شده و قسمت General می توانید، درجعبه متنی Address آدرس سایت مورد نظر خود را به عنوان صفحه اولیه وارد نمایید. دقت كنید كه در ذیل این جعبه متنی سه دكمه قرار دارد، درصورتی كه بر روی دكمه Use Blank كلیك نمایید درجعبه متنی آدرس about:blank ظاهر می شود و این بدان معنی است كه هر گاه بر روی دكمه Home كلیك نمایید، یك صفحه خالی بر روی پنجره برنامه IE ظاهر خواهد شد لازم به ذكر است كه در صورتی كه دلیل موجهی برای انتخاب آدرس خاصی برای صفحه اولیه خود ندارید، انتخاب این دكمه بهترین گزینه خواهد بود دكمه بعد، دكمه Use Ddfault می باشد. با انتخاب این دكمه، آدرس پیش فرض برنامه IE كه همان آدرس سایت MSN، مایكروسافت می باشد، درجعبه متنی ظاهر می شود و اما دكمه Use Current. تصور كنید كه وارد آدرسی شده اید كه بسیار جذاب یا كاربردی می باشد و می خواهید كه هرگاه كه برنامه IE را اجرا كرده و یا دكمه Home را انتخاب می كنید، وارد همان آدرس شوید، دراین صورت ابتدا وارد آردس موردنظر شده وسپس بر روی این دكمه كلیك نمایید، تا آدرس آن به عنوان آدرس پیش فرض برنامه IE در نظر گرفته شود.

بخش سوم :
شاید یكی از مشكلاتی كه كاربران در اینترنت با آن مواجه می باشند، خواندن صفحات فارسی در سایتهای اینترنتی می باشند.

ما نیز دراین شماره قصد داریم شما را دراین زمینه یاری نماییم قبل از اینكه به رفع این مشكل بپردازیم، لازم است تا شما را با مفهومی به نام Code Page آشنا نماییم.
به طور كلی از زمانی كه كاربری رایانه دركشور به طور نسبی افزایش پیدا نمود، بسیاری از شركتها درجهت فارسی نمودن سیستم های عامل شروع به ایجاد سبكهای خطی (Font) با كد پیج های مختلفی نمودند، كه در این میان می توان به كد پیجهای ایران سیستم و سینا و 1256 اشاره نمود.

نكته ای كه لازم به ذكر است، آن است كه در صورتی كه شما سندی را درهریك از این كد پیج ها ایجاد نمایید، هنگام باز نمودن آن در كد پیج دیگر با مشكل خواندن آن مواجه خواهید شد، چرا كه به عنوان مثال اگر در كد پیج ایران سیستم، نام علی را وارد كرده باشید، ممكن است كه در كدپیج 1256 آن را به همان صورت مشاهده ننموده و به جای هریك از حروف،حرف دیگری را مشاهده نمایید.

به هرحال درحال حاضر یكی از كد پیج های استاندارد كه درحال حاضر توسط شركت مایكروسافت نیز مطرح شده است، كد پیج 1256 می باشد كه تقریا تمامی سیستمهای عامل پس از ویندوز 98 از این استاندارد طبعییت می كنند.
درصورتی كه ویندوز شما ویندوز 98، Me یا 2000 فارسی باشد، شما در هنگام مطالعه صفحات وبی كه با كد پیج 1256 نوشته شده اند، مشكلی نخواهید داشت ولی در صورتی كه آن صفحه با كد پیج ایران سیستم نوشته شده باشد، طبعا شما با خواندن آن صفحات مشكل داشته بابستی كه مراحل ذیل را درجهت رفع آن انجام دهید.
به عنوان نمونه سایت همشهری یك نمونه از اینگونه سایتهای طراحی شده یا كد پیج ایران سیستم می باشد.
برای مشاهده صفحات آن مراحل ذیل را انجام دهید:
1. وارد برنامه Internet Explorer شده و در نوار آدرس آن، آدرس http://www.Hamshahri.net. را وارد نموده و سپس كلید Enter صفحه كلید را بفشارید.
2. پس از مدتی، صفحه اولیه این سایت ظاهر می شود، كه به صورت دو فریمی بوده و شما بایستی كه در فریم بالایی، پایین آمده تا كلمه SEPEHR.TTF را كه در داخل یك مربع قرار گرفته است، ظاهر شود.
3. حال اشاره گر موش را برروی آن برده و سپس كلیك نمایید تا صفحه دیگری ظاهر شود.
4. دراین صفحه نیز به صورت گرافیكی وفارسی، مراحل دریافت ونصب فونت فارسی مشخص شده است و شما می توانید، پس از مطالعه آن با توجه به نوع سیستم عامل خود در بالای صفحه، بر روی یكی از دو دكمه، ویندوز یا اپل(مكینتاش) كلیك نمایید. درصورتی كه سیستم عامل شما، ویندوز می باشد، كلمه ویندوز را انتخاب كنید.
5. پس از كلیك نمودن بر روی كلمه ویندوز، یك پنجره ظاهر می شود و شما بایستی درحالی كه عبارت Save This File To Disk انتخاب شده می باشد، دكمه OK را انتخاب نمائید.
6. حال پنجره ای ظاهر می شود كه محل دریافت فایل مربوط به فونت را از شما سئوال می نماید. به طور كلی، به صورت پیش فرض، همیشه این محل My Document می باشد و بهتر است كه همیشه محل دریافت فایل های شما دراین مكان باشد ودرصورتی كه مقصد پیشنهادی ویندوز برای شما این محل را مشخص نكرده باشد، بهتر است كه كادر كركره ای مربوط به Save in را انتخاب كرده و گزینه My Document را در آن انتخاب نمائید. ولی دقت كنید كه چون در این مقاله آموزشی، فرض برآن است كه ممكن است كه كاربر دارای ویندوز 98 یا 2000 باشد، لذا برای راحتی كار بهتر است كه استثنائاً برای دریافت فونت دیسك خوان C:\ را انتخاب كرده و در ریشه آن، به دریافت فونت بپردازید. حال تنها كافی است كه بر روی دكمه OK كلیك نمائید، تا عمل دریافت فایل صورت گیرد. دریافت این فایل كه درحدود KB56 می باشد، با توجه به سرعت دسترسی شما به اینترنت، چند ثانیه بیشتر به طول نخواهد انجامید شما به اینترنت، چند ثانیه بیشتر به طول نخواهد انجامید.
7. حال كافی است كه ابتدا برروی دكمه Start نوار وظیفه ویندوز كلیك كرده، تا یك منو ظاهر شود، سپس زیر منوی Settings را انتخاب نموده تا منوی دیگری ظاهر شود و بر روی گزینه Control Panel كلیك نمائید، تا در نهایت یك پنجره ظاهر شود.
8. در داخل این پنجره ، شمایل Fonts را یافته، اشاره گر موش را بر روی آن برده و سپس دوبار كلیك نمائید تا پنجره مربوط به آن بازگردد.
9. در داخل پنجره ، ابتدا منوی File را انتخاب كرده تا منوی مربوط به آن بازگردد سپس گزینه Install New Font ….. را انتخاب كنید تا پنجره دیگری ظاهر شود.
10. درقسمت پایین، سمت راست پنجره ابتدا نام دیسك گردان خود را انتخاب نمائید. با توجه به نكته ای كه در قسمت 6 عنوان شد، منظور همان دیسك خوان C:\ می باشد. درقسمت پایین، سمت چپ نیز میتوانید، نام پوشه مورد نظر را انتخاب كنید . چون ما فونت دریافتی را در ریشه دیسك خوان C:\ قرار داده ایم ، دقت كنید كه دراین جعبه لیست نیز ریشه دیسك خوان C:\ انتخاب شده باشد.
11. به هرحال پس از ورود صحیح به ریشه دیسك خوان C:\ ، در جعبه لیستی بالای پنجره، نام فونت موردنظر را كه به صورت(Sepehe(True Type)) می باشد، ظاهر شود. حال تنها كافی است كه برروی این فونت كلیك كرده ویا دكمه Select All را انتخاب نموده تا این فایل انتخاب شود وسپس دكمه OK را فشار دهید ، تا عمل نصب فونت آغاز شود.
12. حال بر روی دكمه Close كلیك كرده، تا مجددا به پنجره مربوط به لیست فونت ها باز گردید. دقت كنید كه در این لیست ، فایلی به نام Sepehr وجود داشته باشد. برای این منظور در صفحه بالاو پایین رفته ویا در فضای سفید پنجره یك بار كلیك كرده و سپس كلید S صفحه كلید را آنقدر فشار دهید تا به صحت وجود فونت اطمینان حاصل نمایید. دقت كنید كه در بعضی از ویندوزهای 98 فارسی ممكن است كه پس از نصب فونت شما قادر به یافتن آن دراین لیست نباشید. دراین صورت باید، مجدداً سیستم را راه اندازی نموده و سپس وارد قسمت فونت شده و نوار لغزان را یكی دوبار به سمت پایینترین قسمت و بالاترین قسمت آن تغییر مكان دهید. پس از این عمل حتماً این فونت در لیست فونت های نصب شده سیستم شما قابل رویت خواهد بود.
13. حال وارد برنامه Internet Explorer شوید. در داخل این برنامه ابتدا وارد منوی Tools شده و سپس گزینه Internet Options را انتخاب نموده تا یك پنجره ظاهر شود.
14. سپس در فسمت، General، بر روی دكمه Fonts كلیك كرده تا پنجره دیگری ظاهر شود.
15. دراین قسمت در لیست كركره ای فوق به نام Language Script:، گزینه Defined را انتخاب نمایید.
16. سپس درهمان پنجره در جعبه لیستی پایین سمت چپ ، گزینه،Sepehr را یافته ، انتخاب كرده و سپس بر روی دكمه OK كلیك نموده تا به پنجره قبل بازگردید، بعد بر روی دكمه OK این صفحه نیز كلیك كرده تا این پنجره نیز بسته شود. تمامی موارد كه تا این لحظه عنوان گردید، تنها كافی است كه یك بار بر روی ویندوز رایانه شما صورت گیرد و طبیعی است كه درصورت نصب مجدد سیستم عامل ویندوز برروی رایانه شما، تكرار این موارد الزامی است. ولی دقت كنید كه هنوز هنگامی كه وارد سایت فارسی می شوید، قادر به مشاهده صفحات آن نمی باشید! نگران نباشید! تنها عملی كه در هنگام ورود به هر صفحه فارسی بایستی انجام دهید، آن است كه درصفحه موردنظر، اشاره گر موش را در فضای خالی آن صفحه برده ، دكمه سمت راست موش را زده تا یك منوی ظاهر شود سپس زیر منوی Encoding را انتخاب كرده تا منوی دیگری ظاهر شود.
سپس در صورتی كه گزینه User Defined را در داخل آن مشاهده ننمودید، زیر منوی More را انتخاب نموده و در داخل آن گزینه User Defined را انتخاب نمایید.
حال به راحتی قادر خواهید بود كه از صفحه فارسی موجود به خوبی استفاده نمایید.

بخش چهارم :
آموزش مرورگر IE یكی دیگر از امكانات محیط IE استفاده از ابزار Fovarite می باشد.
تصور كنید كه شما در داخل اینترنت ، به گشت و گذار در سایتهای مختلف مشغول می باشد.
دراین حین ممكن است كه با سایتها و یا صفحاتی برخورد نمایید كه برای شما به هردلیلی جالب و جذاب باشد، طبعا یادداشت نمودن آدرس آن دریك دفترچه، مشكلات خاص خود را به همراه خواهد داشت،چرا كه ممكن است كه درصورتی كه آدرس آن سایت بسیار طولانی باشد، شما در هنگام یادداشت نمودن آن، دچار بی دقتی شده وذخیره آن در دفترچه شما به درستی صورت نگیرد و دلیل دیگر آنكه یادداشت نمودن آدرس اینگونه سایتها هنگام كار با اینترن زمان نسبتا زیادی از شما را گرفته و طبعا كار خسته كننده ای خواهد بود، لذا استفاده از این قابلیت IE مشكل شما را به خوبی مرتفع می سازد.
برای شروع كار فرض نمایید كه وارد سایتی به نام Yahoo شدهاید و امكانات این صفحه برای شما جالب وده و تمایل دارید كه آدرس آن را در داخل محیط IE خود ذخیره نمایید تا هرگاه كه تمایل داشتید به سرعت بتوانید، بدون به خاطر سپردن آدرس آن، به آن سایت مراجعه نمایید.
برای این منظور ، منوی Favorites را در نوار منو انتخاب نموده و سپس گزینه Add Favorites را انتخاب نمایید، تا پنجره مربوطه ظاهر شود .
سپس در داخل كادر متنی ، می توانید نام سایت را وارد نمایید، البته دقت كنید كه معمولا نام عنوان سایت به صورت پیش فرض در داخل این كادر نوشته خواهد شد و در صورتی كه دلیل قانع كنندهای ندارید! بهتر است كه از همان نام پیش فرض استفاده نمایید.
دراین لحظه شاید تنها كاری كه بایستی انجام دهید،انتخاب دكمه OK باشد، ولی چند لحظه دست نگاه دارید! انجام این عمل در دراز مدت شما را با حجم نسبتاً زیادی اسم در لیست مربوطه مواجه می سازد، لذا بهتر است كه این عمل را همراه با طبقه بندی موضوعی انجام دهید.
برای این منظور قبل از انتخاب دكمه OK، دكمه Create It را انتخاب كرده تا پنجره مربوطه به صورت تكمیل شده، نمایان شود.
در كادر لیست سمت چپ اسامی پوشه های از پیش تعریف شده را ملاحظه خواهید كرد درصورتی كه سایت مورد نظر، در داخل هریك از پوشه های موجود قابل طبقه بندی باشد ، تنها كافی است كه بر روی عنوان موجود در داخل كادر لیست، كلیك كرده تا انتخاب شود.
دقت كنید كه در كنار بعضی از گزینه های كادر لیست، به صورت درختی، یك علامت بعلاوه وجود دارد واین بدان معنی می باشد كه این طبقه خود به طبقات دیگری تقسیم شده است و شما می توانید به راحتی آدرس سایت مورد نظر خود را درطبقه دلخواه قرار دهید و اما حالتی كه طبقه مناسبی جهت قرار دادن آدرس سایت مورد نظر وجود نداشته باشد: دراین صورت تنها كافی است كه پایین ترین طبقه مرتبط موجود را در لیست انتخاب نموده و سپس بر روی دكمه New Folder كلیك نمایید.
دراین مثال بهتر است كه ابتدا بر روی پوشه Favorites كلیك كرده تا این پوشه به عنوان ریشه انتخاب شود سپس دكمه New Folder را انتخاب نموده تا پنجره دیگری ظاهر شود.
در این پنجره در كادر متنی موجود نام پوشه(طبقه) مورد نظر را وارد نمایید به عنوان نمونه از نام Search Engines استفاده نموده و سپس دكمه OK را انتخاب كنید.
خواهید دید كه در داخل پوشهFavorites پوشه دیگری به نام Search Engines ایجاد می شود.
مجدد برروی پوشه Search Engines كلیك كرده تا انتخاب شده و مجددا بر روی دكمه New Folder كلیك كنید تا پنجره مربوطه ظاهر شود.
سپس در داخل كادر متنی آن عبارت The Bests را تایپ نموده و سپس دكمه OK را انتخاب نمایید، خواهید دید كه در كنار عبارت Search Engines یك علامت بعلاوه ظاهر شده كه با انتخاب آن، پوشه The Bests به عنوان فرزند آن نمایان می شود.
حال پوشه The Bests را انتخاب نمایید . تنها عملی كه شاید لازم باشد قبل از انتخاب دكمه OK انجام دهید، فعال نمودن كادر تایید مربوط به Make Available Offline می باشد . با انتخاب این كادر، شما قادر خواهید بود كه درحالت Offline (یعنی در زمانی كه به اینترنت متصل نمی باشد) نیز از محتوای صفحه مربوطه استفاده نمایید. حال برروی دكمه OK كلیك نمایید، بدین ترتیب آدرس سایت Yahoo درمحل مورد نظر قرار داده خواهد شد. حال تصور كنید كه پس از سپری شدن چندین روز، تمایل به جستجو در اینترنت داشته و می خواهید این عمل را از طریق سایت Yahoo انجام دهید و آدرس این سایت را نیز فراموش كردهاید!!! برای این منظور بایستی ابتدا وارد منوی Favorites شده و در داخل آن نیز ، زیر منوی Search Enginesرا انتخاب نموده تا زیر منوی دیگری ظاهر شود، سپس زیر منوی The Bests را انتخاب نموده تا منوی دیگری ظاهر شود، در داخل آن گزینه Yahoo را انتخاب نمایید، با این عمل برنامه IE به راحتی شما را به سایت موردنظرتان رهنمون می سازد روش دیگری كه برای این منظور در داخل برنامه IE در نظر گرفته شده است، استفاده از ابزار Favorites كه هم اكنون به صورت فرورفته نمایان می باشد، كلیك نموده تا پنجره مربوطه محو گردد تا این لحظه درمورد ساخت و طبقه بندی مطالبی را عنوان نمودیم، ولی در صورتی كه بخواهید كه اشیاء موردنظر خود را حذف ، تغییر نام و یا حتی تغییر مكان دهید، بایستی كه ابتدا منوی Favorites را نوار منو انتخاب كرده و سپس گزینه Origanize Favorites را انتخاب نموده تا پنجره دیگری ظاهر شود.

دراین قسمت می توانید شیء مورد نظر خود را كه در لیست سـمـت راسـت قـرار دارد، انـتـخـاب نـمـوده و سپس در جهت حذف، تغییرنام، ایجاد شیء جدید در داخل آن و یا انتقال آن به شیء دیگر به ترتیب از دكمه های Create Folder,Rename, Delete,Move to Folder استفاده نمایید.

به این ترتیب شما می توانید در جریان گشت وگذار اینترنتی خود، سایتهای مورد علاقه خود را به صورت طبقه بندی شده گروه بندی نموده و در هر زمان به راحتی به آدرس مورد علاقه خود مراجعه نمایید.

پاک کردن urlهای سرچ شده در address bar ظاهر میشوند:
هنگام وارد كردن آدرسها در IE در صورتی كه آن آدرس یا آدرسی شبیه به آن از قبل وارد شده باشد به صورت خودكار بقیه ی آدرس ظاهر می شود به این ترتیب ممكن است آدرس هایی كه قبلا استفاده كرده اید در دسترس بقیه افراد قرار بگیرد. در اغلب موارد پاك كردن این آدرس ها غیر ممكن به نظر می رسد ولی با ترفند زیر می توانید به راحتی این آدرس ها حذف كنید. پس: 1.برنامه regedit.exe را اجرا كنید. 2.به آدرس HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Internet Explorer/Typed URLs 3.فهرست آدرس ها در اختیار شماست هر كدام را كه می یابید حذف كنید

حذف دستورات اضافی از IE:
شاید خیلی از شما زمان استفاده از مرورگر IE از منویی كه پس از راست كلیك ظاهر می شود استفاده ی زیادی می كنید.اكثر دستوراتی كه در این منو وجود دارند كار را برای شما راحت تر و سریع تر می كنند.

ولی شاید متوجه شده باشید كه بعضی از این دستورات جز شلوغ كردن این منو كار چندان مهمی برای شما انجام نمی دهند.اگر با من هم عقیده اید راهی به شما پیشنهاد می كنم كه تا حد امكان این منو را از وجود دستورات اضافی خالی كنید.

برای انجام این كار كافی است در منوی شروع ویندوز(فقط ویندوزXP) به قسمت Run بروید و كلمه ی regedit را وارد كنید.سپس در پنجره ی ظاهر شده و در ستون سمت راست مسیر زیر را طی كنید:

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftInternet ExplorerMenuExt

در زیر مجموعه آخرین كلید فهرست دستوراتی قابل حذف از منوی راست كلید وجود دارد و شما می توانید هر كدام از آنها را كه مایلید حذف كنید.


انجام این كار مشكلی برای مرورگر شما به وجود نخواهد آورد. ولی اگر مایل باشید می توانید از این كلیدها یك فایل پشتیبان برای خود نگه دارید تا در صورت نیاز مجدد دستور مورد نظر را به منوی راست كلیك برگردانید.

تبدیل متن گوگل به فونت tahoma :

بی شک بهترین و زیباترین فونت استاندارد در سیستم عامل ویندوزبرای نمایش متون فارسی در اینترنت ، فونت Tahoma است .به عنوان مثال مطلبی که هم اکنون مطالعه می کنید با همین فونت نمایش داده می شود .

 

در وب گردی روزانه خود با سایت Google و دیگر بخشهای آن مانند Google ReaderGmail و سایر بخشهای آن ، زیاد سروکار دارید .

 

اگر دقت کرده باشید Google در تمامی بخشهای خود از فونتهای Arial , Sans-serif  استفاده می کند .
اما احتمالا شما نیز تاکنون این آرزو را کرده باشید که ای کاش Google نیز از فونت تاهوما استفاده می کرد تا متون فارسی را راحت تر و زیباتر مشاهده می کردید .

 

» برای انجام این کار لازم نیست به نشانه اعتراض جایی را امضاء کنید تا گوگل فونت پیش فرض خود را به فونت Tahoma تغییر دهد!
بلکه کافی است firefox داشته باشید …
اگر از فایرفاکس استفاده می کنید ، برای حل این مشکل نیز تدبیری اندیشیده شده است .              پس از نصب افزونه ای که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت ، و تنظیمات مربوطه ، فونت تمامی بخشهای گوگل از جمله 
Google Search و Gmail و Google Reader و Calendar  و سایر قسمتهای گوگل ، به فونت Tahoma تغییر می یابد .


برای این منظور می بایست ابتدا افزونه Stylish را از این آدرس با حجم ۱۶۵ کیلوبایت دریافت کنید .

سپس طبق معمول می بایست فایرفاکس خود را restart کنید .

حال به این صفحه مراجعه کنید و سپس بر روی دکمه Update in Stylish کلیک کنید :

  پس از چند ثانیه پنجره ای را مشاهده خواهید کرد که با تایید آن کار تمام است . (کلیک بر روی دکمه save)

 حال به یکی از بخشهای Google  همانند : گول ریدر -جستجوی گوگل و یا جیمیل  و یا … مراجعه کنید – چه می بینید ؟


توضیح اینکه :

 *افزونه styleبه شما این امکان را می دهد که بتوانید Style های متفاوتی را برای سایتهای مختلف تعریف کنید .

 *همچنین برای غیر فعال کردن افزونه در پایین پنجره فایر فاکس آیکون کوچکی نماشی داده می شود که با برداشتن تیک مربوط به استایل ، می توانید استایل فوق را غیر فعال سازید .


منبع :http://majidsoftware.blogfa.com